تست نفوذ چیست ؟

تست نفوذ یا به اختصار کلمه لاتین “PenTesst” روشی مطمئن است جهت ارزیابی امنیت شبکه های کامپیوتری ، وب سایت ها (تارنما) اپلیکیشن های موبایل و حتی سیستم های شخصی .در کل تست نفوذ یک تحلیل کامل یا جامع برای یافتن  آسیب پذیری ، نقص امنیتی و حفره میباشد ؛ در فرایند اجرای این تحلیل یک هکر کلاه سفید شروع تست کردن سیستم میکند و انواع حملات رایج و مهم را بر روی سیستم انجام میدهد

تست نفوذ وب

 

چرا تست نفوذ انجام میشود ؟

تست نفوذ پذیری در شرکت ها یا سازمان ها میتواند به دلایل گوناگون و متفاوتی انجام بگیرد . اما در زیر ما چند نمونه از دلایل انجام تست نفوذ را برای شما آورده ایم :

  • کشف آسیب های امنیتی وب سایت قبل از هکر های مخرب
  • ارائه گزارشات امنیتی به دپارتمان مدیریت یا تیم IT سازمان
  • آموزش به کارمندان شبکه
  • محافظت از اطلاعات
  • بازرسی تنظیمات امنیتی
  • محک زدن سیستم های امنیتی
  • و…

 

تفاوت هکر و پن تستر

از مهم ترین تفاوت های اساسی بین هکر و پن تستر (شخصی است که مراحل تست نفوذ را انجام میدهد)  این است که پن تستر با مجوز رسمی از همان شرکت یا سازمان این کار را انجام میدهد و در نهایت باعث میشود  باگ های سیستم در قالب یک گزارش شناسایی شوند ؛ این در حالی ست که هکر  بسته به کلاه خود ، سیستم قربانی را مورد نفوذ قرار داده و اهدافش را اجرا میکند .

تست نفوذ وب

 

تست نفوذ وب سایت چیست ؟

با گسترش روز افزون علم و فناوری تمام کارها به صورت اینترنتی انجام میشوند و این بسیار به نفع انواع کسب و کارها میباشد که از روش سنتی خود عبور کنند و به روش نوین بازاریابی دیجیتال روی بیاورند . یکی از روش های بازاریابی دیجیتال داشتن یک وب سایت است ، امروز خیلی کم پیدا میشود تا شرکت یا فروشگاه بزرگی را پیدا کنید که سایتی نداشته باشد ؛ بنابراین میتوان گفت هروزه بر تعداد وب سایت های اینترنتی افزایش میابد.

به دلیل این که میتوان به صورت Remote به انواع سایت ها و سرور وصل شد اغلب هکر ها هم سعی میکنند هدف خود را بر روی سایت های آسیب پذیر بگذارند تا علاوه بر اطلاعات مهمی که به می آورند ، خیلی موقع ها میتوانند کسب درآمدی هم از این راه داشته باشند. پس امنیت سایت خودتونو جدی بگیرید 😊

 

تست نفوذ وب

تست نفوذ وب سایت چگونه انجام میشود ؟

در تست نفوذ برنامه های تحت وب (سایت ها)ما استاندارد های مختلفی داریم و از جمله مهم ترین و معروف ترین این استاندارد ها میتوان به استاندارد Owasp اشاره کرد . در واقع Owasp کلمه ایست مخفف شده از کلمات “Open Web Application Security Project” میباشد که به شرکت ها و سازمان ها کمک میکند تا سیستم تحت وب خود را از لحاظ امنیتی توسعه دهند .

 

انواع تست نفوذ سایت

در تست نفوذ وب سایت ها ما روش های مختلفی را داریم که در این روش ها اطلاعات دسترسی های پن تستر متفاوت میباشد .

  • تست نفوذ جعبه سفید (White Box Penetration test)

در این نوع تست نفوذ پن تستر و یا متخصص تست تست نفوذ از قبل اطلاعاتی درباره ی سیستم هدف دریافت کرده است . لازم به ذکر است این اطلاعات توسط شرکت کارفرما داده میشود .

  • تست نفوذ جعبه سیاه (Black Box Penetration test)

این نوع تست ، بسیار در بین کارفرمایان محبوب بوده و هزینه ی آن نسبتاً گران تر میباشد زیرا به متخصص امنیت و نفوذگر هیچ اطلاعات خاصی غیر از نام شرکت داده نخواهد شد .

 

  • تست نفوذ جعبه خاکستری  (Gray Box Penetration test)

تست نفود جعبه خاکستری روشی جهت آزمایش قرار دادن سیستم های نرم افزاری میباشد که پن تستر آگاهی بسیار کمی از فعالیت های سازمان مورد نظر دارد.

 

تست نفوذ جعبه سیاه ، سفید ، خاکستری

سفارش تست نفوذ وب سایت

اگر شما هم وب سایتی دارید که میخواهید امنیت آن را مورد ارزیابی قرار بدید ، همین حالا با متخصصان ما تماس گرفته و پس از دریافت مشاوره ، پروژه ی شما در قالب یک گزارش متنی انجام شود .

درباره مدیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *